Pokyčiai tinkluose

17 Kov

Paskutinis mano čia darytas įrašas buvo 2012 kovo 7 dieną. Ir jau praėjo ištisi 3 metai – dabar 2015 kovo 17. Aš jau net nekalbu apie politinius pokyčius – vien to, kas pakito internetuose yra daugiau, kaip per akis.

Internetai niekada nesikeičia protingai. Bet keičiasi neprotingai.

Internetai niekada nesikeičia protingai. Bet keičiasi neprotingai.

Per tą laiką susidūrėme su kremlinių botų antplūdžiais, visiškai aiškiu vartotojų persislinkimu nuo blogų link Facebook, aiškiomis selfių madomis (aš savo pažįstamų tarpe jau tapau visišku anachronizmu, nes iki šiol vis dar sugebu turėti dumbfoną) ir netgi tuo, kad žmonių aktyvumas Facebook tinkle ne tik tiksliai suprognozuoja, bet netgi nulemia rinkimų rezultatus.

Trumpai pažiūrėkim, kas ateina į galvą, kai pabandai pamąstyti apie tuos kelerius metus.

Google+ fail

Pirmiausiai, Google+ – toksai nuostabus Google pliusas pavirto į minusą. Pradžioje, kol dar buvo beta, jie atrodė nuostabūs – buvo viskas, ko tiktai nori, netgi kuo gražiausias RSS visokiems ten srautams. O paskui… Paskui buvo tie legendiniai 5 skrūlbarai, kuriuos reikia tampyti, norint atsakyti į kieno nors komentarą. Taip pat buvo klaikūs ir iki šiol pilnai neišjungiami du stulpeliai žinutėms – taip, kad kairė akis skaitytų kairį stulpelį, o dešinė skaitytų dešinį, o rezultate liktum žvairas akimis ir šlubas smegenimis.

Visas Google fail buvo labai paprastas – keitėsi vadovybė, atsirado monopolito pojūtis, kompanija ėmė vaizduoti kažkokią viską reguliuojančią. Uždaryta begalė paslaugų, visokių dezainerių priburta begalės dalykų, išjungtas RSS palaikymas kur papuola ir taip toliau. Taip pat – dar ir nudaužtas Google Reader (kas žiauriai kirto per blogus), o galų gale – taip ir neįgyvendinti pažadai apie visokias integracijas.

Galutinis peilis, pasmaugęs bet kokias Google+ perspektyvas buvo jų įvestas prievartinis žinučių rūšiavimas ir filtravimas, kai neįmanoma pasirinkti, ką išties nori matyti bendrame sraute. Fak jū, Google. Taip, po to aš pasakiau jiems, kad gyventų be manęs.

Paskui dar, kad maža nepasirodytų, jie ėmė ir Google paiešką pervedė į HTTPS, o rezultate praktiškai dingo galimybės suprasti, pagal ką tavo blogą atranda lankytojai. Fak jū, Google.

Dabar, praėjus gerokam laiko tarpui, vis aiškiau matosi, kad nors ir bandę dar pradėti kažką stebuklingo, Google virto eiliniu stagnaciniu monstru. Paskutinis jų stebuklas, Google+, liko nudusintu dar kūdikystėje.

Jei tik norite, imkite mane į savus Google+ ratus – kad ir nelabai dažnai, bet visgi šį bei tą kartais parašau – http://plus.google.com/+RokiškisRabinovičius/posts

Facebook augimas

Facebook nedarė kardinalių pokyčių, bet visvien pasikeitė. Visaip pasikeitė, daugiausiai – smulkmenomis. Pirmiausiai jie pašalino web paiešką. Dalis žmonių to nei nepastebėjo, o dalis tiesiog prasikeikė. Paskui padarė daug kitų gerų ir blogų mažų smulkmenų – pvz., galutinai sukniso žinučių rūšiavimą (pradžioje dar palikę galimybę matyti naujausias žinutes, o paskui ir tas pavertę į tokį pat filtrą, tik truputį kitaip veikiantį).

Buvo ir krūvos visokių perbalansavimų, pvz., kai vienu metu puslapių žinutės pasidarė praktiškai nematomos vartotojams – dėl banalios priežasties: Facebook nutarė, kad jie šitaip parduos puslapiams daugiau reklamos.

Gal rečiau matomas, bet daug labiau užknisantis dalykas – keisti filtrai, kartais suveikiantys susirašinėjime – Facebook ima ir tiesiog nufiltruoja kokią nors nuotrauką ar nuorodą, ar šiaip pranešimą. Vienas iš pašnekovų kitam parašo, o tas kitas tiesiog nepamato. Vat ir viskas. Fak jū, Facebook.

Visgi bendrai imant, Facebook irgi po truputį stagnuoja, bet visgi nenueina į tokią beprasmiškai savimylišką beprotybę, kaip Google. Didžiausias tinklas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Facebook sekite mane kaip personą – http://www.facebook.com/rabinovicius

Taip pat tenai laikinkite ir manęs puslapį – http://www.facebook.com/RokiskisRabinovicius

Twitter

Beveik negyvu buvęs tinklas po truputį tobulėja – atsiranda ir normalesnės galimybės susirašinėti, ir automatinis nuorodų trumpinimas, ir paveiksliukai, ir Youtube integracija, ir kitokie reikalai.

Kažkada turėti lietuviškame Twitter kokius nors 100 sekėjų buvo kažkas. Tai buvo daug. Dabar jau ten galima turėti ir 1000 sekėjų, ir netgi dar daugiau.

Kad ir nelabai greitai, bet Twitter auga ir aš jums patariu susikurti tenai akauntą. Gal pradžioje nesuprasite to daikto, o gal kaip tik patiks, bet galiu garantuoti tik vieną – šitas tinklas augs.

Sekite mane ant Twitter – http://twitter.com/rokiskis

LinkedIn

Pusdvasnis socialinis tinklas, kuris bandė būti kažkokiu iškreiptu profesiniu tinklu ir lupti pinigus iš vartotojų už tai, kad jie tuo tinklu galėtų normaliai naudotis ir kurti tam tinklui turinį. Ir toliau bando tą daryti.

Kuo baigėsi bandymai lupoti pinigus iš turinį kuriančių žmonių – tą geriausiai parodytų LiveJournal. Taip, man netgi prireikė kelių sekundžių, kad aš išvis prisiminčiau, kaip vadinasi tas daiktas, kuriame turėjau tą savo blogą, nuo kurio pavirtau į tą jums visiems žinomą Rokiškį Rabinovičių. Taip, bandymas lupti pinigus iš tų, kas išties tau pinigus neša – tai visiškas fail.

Dabar LinkedIn bando daryti posūkį link kažko panašesnio į Facebook – atsirado galimybės rašyti postus, didesni paveiksliukai ir taip toliau, bet visvien tai lieka kažkokiu šūdatinkliu, o ne vieta, kur būtų galima bendrauti. Vietoje realaus turinio – kažkokie pranešimai apie tai, kad tas ar anas pasikeitė savo profilio paveiksliuką ar prie savo kompetencijų prisidėjo kokį nors naują įrašą.

Pažiūrėsim, kas jiems gausis. Kol kas, ką nors ten parašęs, gaunu vidutiniškai vieną palaikinimą penkiems įrašams. Žodžiu, vartotojų aktyvumą imituojanti tuštuma.

Ant LinkedIn nesikuklinkit traukti mane į visokius friendus – http://www.linkedin.com/in/ricardas

Kiti dalykai

Visokios blogofermos iš esmės nuduso. Tumblr tapo keistu hipsterišku daiktu, visiškai praradęs pretenzijas į normalią blogofermą, kurioje būtų kuriamas tekstinis turinys. Lietuvoje iš blogofermų daugiau mažiau laikosi tik vieninteslis popo.lt – ir tai tik dėka to, kad ten yra keletas senų didelių monstrų, tokių kaip aš. Na, gerai, neperdėsim – yra ten ir kitų rimtų asmenybių.

Bendrai imant, blogosfera šiuo metu nyksta ir pasilieka tik tie, kas turi labai didelį svorį. Ir kadangi nyksta kiti, tai tie kas pasilieka, gauna dar didesnį svorį. Ai, nu taip, dėl to naujiems blogeriams dabar iškilti viršun darosi žymiai žymiai lengviau. Paradoksas toksai.

Atskiru žodžiu paminėsiu LiveJournal – ne taip seniai praleidau per savo blogą visokių mirusių nuorodų paiešką – ogi tada ir pamačiau, kad praktiškai viskas, kas buvo LiveJournal, pavirto į ištisinį HTTP 410 Gone. Taip, belenkiek kadaise labai ryškių blogų užsidarė visam laikui, bent jau Lietuvai ta blogoferma dingo ir jau niekada negrįš. Kas kaltas? Ogi durniai iš LiveJournal, kurie norėjo drožti pinigus iš tų, kas kuria turinį, vietoje to, kad kurtų tiems žmonėms patogumus.

O kas dar? Ogi One.lt – kas dar prisimenate juos? Ką tokius?

O dar kas? Ogi Reddit – lietuviškas segmentas, kad ir labai lėtai, bet auga, yra visai gyvas ir dėl to labai jus kviečiu prisijungti.

O dar Diaspora – padvėsė, faktiškai tiesiog padvėsė šitas socialinis tinklas. Pataisė galų gale tas savo nesąmones su paveiksliukais ir nuduso visiškai. Kitus bugus irgi taiso panašiais tempais – po vieną per du metus. Na, bet jei norite – irgi mane galite pasekti ten – http://joindiaspora.com/u/rokiskis

O kas dar gero? Ogi nežinau.

Reklama

5 atsakymai to “Pokyčiai tinkluose”

 1. Vilnius Info (@vilnius_bot) kovo 17, 2015 7:06 pm #

  Aš šendieną pasidariau tattoo ;]

 2. Skirmantas kovo 17, 2015 9:15 pm #

  Va, reddit’as įdomu. Diasporon ir aš jau užmiršau kada nueit. Ten nebent #NSFW pažiūrėti visai smagu retkarčiais 🙂 Dar buvo (gal dar yra) tokia Augustė – visai fainų fotkių padėlioja.

  Principe, tai galima truktelti ką nors į ten, bet, kad niekas laiko neturi pliurpti į tris soc. tinklus.

 3. Skirmantas kovo 19, 2015 8:52 am #

  Beje, sakei, kad Analytics’as neduoda keyword’ų. Aš kažką radau: https://flic.kr/p/rnG3pR . Ar tu ne apie tai?

  • rokiskis kovo 19, 2015 11:15 am #

   Po vieno Google sprendimo Google Search buvo pervesta prie HTTPS, o per tą yra neperduodamas refereris, atitinkamai ir keywordai. Atitinkamai, ir pačiame Google Analytics paieškos duomenys rodomi vos keliais procentais nuo to, kas būdavo anksčiau.

 4. tristajacobs58080 balandžio 8, 2016 10:59 am #

  Wow, I hardly remember the baseball maze or the bank of Zork puzzles. Guess it’s been quite a while since I played. The only things that stand out in my memory of Zork 2 are the topiary area near the beginning and some sort of puzzle involving a fire-breathing dragon. Come on http://tropaadet.dk/tristajacobs58080081845

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: