Apie Google Plus kiek rimčiau

15 Lie

Aišku, pagrindiniame mano Rokiškio bloge, kai rašiau apie Google Plus, tai buvo trololo truputis, bet kita vertus, tai buvo rimta. Tik tiek, kad teužkabinau vieną rimtą Google Plus savybę – tai Google ratus (circles). Bet ir juos užkabinau paviršutiniškai, tiesiog iš vulgariai troliškos pusės. Čia pabandykim rimčiau pažiūrėti į tai, kas tie Google ratai yra ir kuo tai skiriasi nuo viso kito kitur. Ir kodėl tai taip rimta. O taip pat pažiūrėkim ir į dar kelis dalykėlius, kuriuos Google jau yra padariusi arba dar tik ruošia.

Juk taip ar anaip, čia yra meta blogas, kuriame jau nemažai rašiau apie visokias bloginimo platformas. Tai kodėl gi neužkabinti ir socialinių tinklų?

Google Plus ratai, friendai, draugai ir socialinio tinklo idėjos

Visos socialinių tinklų sistemos būdavo paremtos vienu iš trijų modelių:

 • Vienu atveju, kaip Twitter, siūlydavo sekti (following), kitaip tariant, prenumeruotis įdomaus jums žmogaus įrašus be jokių patvirtinimų. Iš esmės, tą patį socialinių ryšių modelį siūlo ir Tumblr.
 • Kitu atveju, kaip Facebook, sekti leisdavo tik tada, kai sekamasis duodavo patvirtinimą (friending). Berods tokį ryšių modelį turėjo ir Google Orkut – pastarąjį socialinį tinklą ilgą laiką visaip pamėgdžiojo Facebook, kol galų gale aplenkė. Taip taip, Facebook iš esmės yra pagerintas vieno iš senovinių Google produktų klonas, jūs nesuklydote. Kita vertus, tas pats Orkut jau senokai nudegeneravo į kažką, primenančio idiotišką MySpace, tad bandyti neverta.
 • Retesniais atvejais būdavo bandoma kurti abiejų modelių kombinacijas, kaip LiveJournal, kur galima friendinti* bet ką, tačiau friendinamasis jau nusprendžia, ar jūs esate vertas matyti įrašus, kurie asmeniniai. Galime suprasti, kad Twitter modelis tinka kai bendrauja nepažįstami, Facebook – kai bendrauja pažįstami, o LiveJournal – kai yra ir tų, ir kitų. Riba tarp pažįstamų ir nepažįstamų išlaikoma ir aiškiai apibrėžiama.

LiveJournal modelis iš šių trijų yra bene mažiausiai žinomas (nes beveik niekas jau nežino LiveJournal), tačiau kartu ir labiausiai vykęs. Nenuostabu, kad ta blogoferma jį susigalvojo: blogai juk įprastai būna vieši, tačiau juk būna dalykų, kuriuos nori parašyti tik ribotam draugų (žmonių, kuriais bent minimaliai pasitiki, o ne šiaip kokių friendų) ratui. Taigi, LiveJournal, nors būdamas vienu iš seniausių socialinių tinklų, tuo pačiu tapo ir teisingiausią modelį sukūrusiu.

Google+ išties yra būtent trečiojo, LiveJournal tipo socialinis tinklas, tik dar labiau išvystytas: čia ne tik atsiranda riba tarp nepažįstamų ir pažįstamų, bet ir skirtingi pažįstamumo lygiai. Daugelį, vos pabandžiusių pereiti nuo FaceBook prie Google+, šokiruoja, kad į draugus ima eiti minios nepažįstamų, bet labai greitai atsiranda supratimas, kad tai ne draugystės ar net friendinimo paieškos, o tiesiog susidomėję aplinkiniai, panašiai, kaip Twitter, LiveJournal ar Tumblr sistemose.

Būtent dėl to, kad ta socialinių ryšių sąvoka Google+ realizuota taip natūraliai, netrikdančiai ir teisingai, daugumai naujai atėjusių kyla klausimas: “nieko nesuprantu, tai kas gi čia geriau, nei FB, viskas panašiai juk?“ Tas klausimas išlieka neilgai. Jau po poros dienų naujokai staiga ima nejučia kažką suvokti. Kažką, kas ir yra ta teisinga, realybę atitinkanti žmogiškų santykių paradigma: tavęs neverčia friendintis su idiotais. Tu bet kokį durnių gali priskirti durnių ratui, o pats tuo tarpu sekti visus, kas tiktai pasirodė įdomūs. Atėjus šiam supratimui, Google+ naujoko akys atsiveria ir jis suvokia, kad niekada, niekada jam daugiau neprireiks FB. Nes visi FaceBook vartotojai sumigruos į Google+.

Taip, viskas labai paprasta: Google+ neverčia naudoti draugystės sąvokos ten, kur jos išties nėra. Iškreiptą, socialnetworkinių marketologų kalamą friendo-draugo sąvoką pakeičia realūs apibrėžimai – tokie, kokius jūs patys nusistatote. Draugai priklauso jūsų draugų ratui, o nepažįstami – aplinkinei publikai. Šiaip pažįstami lieka tiesiog šiaip pažįstamais, o tie, kurių pasisakymus jūs norite skaityti – tiesiog jums įdomiais žmonėmis. Nusistatyti, ką kuriems norite šarinti, o ko ne – neįtikėtinai lengva, čia nėra jokių iškrypėliškų FaceBook listų, kuriuose net hakeriai užsiknisa. Būtent todėl Google+ laimi: ši sistema neverčia žmonių iškreipinėti savo santykių, o priešingai – duoda visas galimybes viską daryti taip, kaip realiame pasaulyje.

Google+ duoda daugybę kitų malonių dalykėlių: ši platforma neužkišta visokiomis reklamomis bei idiotiškais pranešimais, kad “Jonas Durnelis is now friends with Spammer Company, Abdulha from Nigeria, Petras Gražulis and 137 other people“. Šioje platformoje tiesiog nėra vietos durniams – bet koks spameris šalinamas iš akiračio taip pat lengvai, kaip ir pridedamas į kokį nors ratą. Čia jūs galite pasiredaguoti ir savo komentarus, ir savo pranešimus (o, taip, FaceBook to juk neleidžia), čia jūs galite turėti judančius GIF paveiksliukus (FaceBook net ir tokio paprasto dalyko neleidžia), čia jūs galite turėti neriboto ilgio tekstus (FB net ir to neleidžia), čia net smulkmenos džiugina. Praleidę kelias dienas Google+ sistemoje, atrasite tiek natūralių, bet iš pirmo žvilgsnio nepastebimų patogumų, kad pačiam pasidarys keista, kodėl FaceBook kūrėjai yra tokie idiotai ir pridarė tiek nesąmoningų apribojimų. Dar daugiau, jūs suprasite, kodėl FaceBook ėmė draugauti su Microsoft.

Kiti Google+ servisai, pradedant Youtube ir baigiant Google Games

Nėra abejonių, kad dabar, kai FaceBook sistema yra visų pripažinta, kaip daugiau lankytojų ir daugiau lankomumo turinti, t.y., “didesnė“, Google jau be problemų galės integruoti su savo socialiniu tinklu viską, ko tik nori. Savo laiku, kai Google sukūrė tuos savo Google Docs, prasidėjo šurmulys ir kalbos apie monopolininką, todėl ši įmonė viską staigiai pristabdė. Visoms naujoms paslaugoms reikdavo registruotis paskirai, daugelis naujų paslaugų būdavo paleidžiamos taip, lyg būtų nei nesusijusios, o Google Buzz atveju viskas buvo padaryta taip, kad atrodė, jog Google tiesiog iškrito iš žaidimo, nesugebėjusi netgi dizaino šiai sistemai padaryti padoraus. Tačiau tuoj viskas apsivers aukštyn kojomis.
 • Blogger/Blogspot blogoferma, kuri jau senų seniausiai laikoma kažkokiu nenormaliu atsilikimu, tinkamu nebent supermamoms šmaikštašiknėms, greičiausiai bus apjungta su Google Plus. Tie, kas jau yra užsiregistravę naujame Google socialiniame tinkle, greičiausiai pastebėjo, kad kiekvienas dalyvis gauna viešą puslapį, labai smarkiai primenantį blogą. FaceBook tokių patogumų neduodavo, tad spėju, jog šis dalykas tiesiog apžavės FaceBook garsenybes – žmones, turinčius begales sekėjų. Facebook senbuviai atsimena, kas yra Krepšinio Širdis, Pipedija Enciklopedija, Ingrida Simonyte, Algirdas Urbanavičius ir daugelis kitų superpopuliarių grupių, žmonių bei personažų. Google+ kiekvienas jų galės augti ne tik pačiame Google+ tinkle, bet ir visame internete. Ir dabar pagalvokim, kas atsitiks, jei Google+ šitą dalyką apjungs su Blogspot, suteikdama visas pastarojo galimybes kiekvienam socialinio tinklo vartotojui? Juk jau dabar suteikia taip, kad daugelis net nepastebi, kad jau tapo blogeriais. Taip, LiveJournal ir WordPress kentės, tačiau labiausiai kentės vėl tas pats FaceBook.
 • Picassa nuotraukos, gana nesėkmingai konkuravusios su Flickr ir daugeliu kitų fotoservisų, visgi užėmė savo nišą. Ir visi Picassa naudotojai dabar gauna galimybę praktiškai neribotam nuotraukų hostingui. Ir visa tai jau integruota į Google+. FaceBook nuotraukų saugojimo galimybės yra tokios primityviai minimalios, kad čia tiesiog nėra kalbos apie tai, kas kur bus. Žmonės, kuriems svarbi nuotraukų kokybė, dydis ar galimybė jas pasiredaguoti, eis į Google+, o tai reiškia, kad pastaroji sistema turės nepalyginamai geresnį turinį. Iš esmės, tai dar ir antausis Yahoo turimam Flickr. Ir tai toks antausis, kad maža nepasirodys. O FaceBook vėl verks kamputyje.
 • YouTube jau dabar integruojamas į Google+ taip, kad pavyzdžiui filmukų paieška patogiau naudotis jau pačiame Google+, nei YouTube puslapyje. Ir net neabejoju, kad YouTube tobulinimo darbai, kaip ir Blogger tobulinimas, buvo gerokai pristabdyti vien dėl to, kad ši sistema bus pilnai apjungiama su Google+. Ir dabar įsivaizduokite, kas atsitiks, kai FaceBook šarinami YouTube filmukai turės Google+ ženklą. Neblogai, tiesa?
 • Google Buzz platforma bus uždaryta. Aš negaliu nieko įrodyti, bet galiu kirsti lažybų, kad su visu tuo Google Buzz firma tiesiog darė du dalykus: viena vertus, durnino visą pasaulį (įskaitant ir Facebook), kad tas atsipalaiduotų, o antra vertus – atidirbinėjo visko integracijas su viskuo, darydama visas platformas apjungiančius socialinio tinklo vidurius. Mauras padarė savo darbą ir bus suintegruotas taip, kad dingtų be pėdsakų. Čia galim prisiminti dar tokį Twitter, kuris kentės. Kentės todėl, kad Google+ leidžia ne tik friendinti, bet ir sekti.
 • Google Docs bus pilnai suintegruoti, kaip ir Google Calendar, ar kaip tas daiktas vadinasi. Žinot, ką tai reiškia? Google+ labai greitai taps absoliučiu tinklu, kuriame bendrauja biznis. Tai bus verslo platforma, o ne tik vaikiški pasipezėjimai. O čia vėlgi FaceBook ar išvis koks nors kitas konkurentas neturi jokių šansų. Net kartu su Microsoft.
 • Google Games – apie šią platformą šnekama berods nuo kokių 2009 metų, o nuo 2010, kai nutekėjo truputis info, niekas jau neabejoja šiuo reikalu. Google internetinių žaidimų gamintojams pasiūlė kardinaliai geresnes sąlygas, nei bet kuris kitas socialinis tinklas. Ir sklinda kalbos, kad ta pati Zynga Games jau beveik nieko nedaro FaceBook platformai, o savo geriausius kūrinius ruošia būtent Google+ tinklui. Aš net spėliot nedrįstu, kas bus, kai Google užsiims žaidimais.
 • Google Maps – dėl integracijos su Google+ verks visi socialiniai tinklai, bet ypač – Four Square. Šis tiesiog praras savo prasmę ir užsidarys. Google+ jums tiesiog rodys, kur jūs esate ir kur yra jūsų kokie nors pažįstami, su kuriais gal būt norėtumėte susitikti. Rodys tai daugmaž realiame laike. Nokia ir Microsoft, beje, irgi verkia. FaceBook – irgi.
 • Google Talk – jau dabar tas daiktas yra pilnaverčiu konkurentu Skype (tiesa, populiaresniu JAV, nei Lietuvoje), tačiau ar matėt, kaip tai apjungta? Prieš pat startuojant Google+, FaceBook desperatiškai bandė visiems pristatinėti kažkokias video pokalbių ir apsijungimų su Skype galimybes. Paaiškėjo, kad tai yra nulis, lyginant su tuo, kas jau yra Google+ sistemoje.
 • Google Money. Aš apie tai nieko nesakysiu, nes čia visiškai niekieno nepatvirtinti ir labai nerišlūs gandai. Bet tai yra reikalinga Google Games platformai, o ir tokiam paprastam dalykui, kaip Google Adwords. FaceBook jau turi tam tikrą su žaidimais integruotą virtualių pinigų analogą, tačiau spėju, kad Google pasirodys daug rimčiau. Ir čia sudrebės jau netgi patsai PayPal. Ir visi, kas tik yra internetuose.
Šitą sąrašą galima ir dar labiau pratęsti, tačiau spėju, kad tai padaryti galėtumėte ir jūs patys.
———
* Friendinimas ir draugystė – absoliučiai skirtingi dalykai. Pastebėtina, kad lygiai kaip komunistai sovietmečiu sukompromitavo draugo sąvoką, taip pat tą sąvoką dabar bando sukompromituoti visokie socialiniai tinklai, tiesa, jau dėl visai kitų paskatų. Draugas ir friendas tarpusavyje turi bendro ne daugiau, nei draugas ir tovariščius. Nepainiokime šitų dalykų. Jie skirti durninimui.
Reklama

14 atsakymai to “Apie Google Plus kiek rimčiau”

 1. mariusm79 liepos 16, 2011 1:04 am #

  Google Maps jau yra suintegruota su GMail/Talk, tai vadinasi Latitude. Ant desktopo tikriausiai nieko nesako, bet Android terpėje viskas jau yra suintegruota: gmail, gtalk, maps/navigacija/latitude, kalendorius, picasaweb.
  Tiesa, dabar G+ appsas dar pagerino integraciją pasiūlydamas galimybę visas naujas nuotraukas automatiškai siųsti į picasą — nereikia terliotis pačiam.

  Beje, galėtumėte pamotyvuoti savo skaitytojus (ne tik blogerius) tuom kad tie ratai nėra vien tik durniams ir bosams atsijoti — tai yra natūralus kiekvieno žmogaus būdas turėti atskirus ratus: bendradarbiai viename, šeima kitame, sugėrovai dar kitame. Pvz bendradarbiams visai neįdomu su kuo jūs ten geriat, ir jūsų vaikų džiaugmai jiems yra tik triukšmas, tuo tarpu šeimai neįdomu ką ten su bendradarbiais brainstorminat.
  Išsamios smulkmenos čia: http://www.slideshare.net/padday/the-real-life-social-network-v2

  • rokiskis liepos 16, 2011 11:09 am #

   Kadangi smartfonų nenaudoju, tai nelabai tuos dalykus žinau. Bet tai matyt bus dar kardinaliau.

   O dėl to apie ratus – tai tamsta tiesą sakote, bet ar tai neaišku iš teksto?

 2. mariusm79 liepos 16, 2011 1:15 am #

  beje, o kurioj vietoj Youtube integruojasi į G+?
  t.y. ar galima susieti Youtube paskyrą su G+?
  kažkaip nerandu 😦

  • Johnsonas liepos 16, 2011 8:51 am #

   Tai šioje vietoje manau yra taip – Daugelis youtube vartotojų taip pat yra ir Gmail vartotojai ir šie akauntai yra suintegruoti, į jutūbą galima jungtis tiek su gmail tiek su youtube paskyra, arba prisijungus prie gmail, automatiškai prisilogini ir prie youtube.

   Tad matau tokį ryšį:
   a) G+ -> Gmail -> Youtube;
   b) Gmail -> G+ -> Youtube. 🙂

   Turėtų būti tiesiogiai automatiškai integruota, tai galbūt todėl nerandi tokių nustatymų?

   Čia šiaip pasamprotavimai pagal dabar žinomus google ryšius tarp tarnybų, kadangi pliusiuke dar nesu užsiregistravęs 🙂

  • Karolis liepos 16, 2011 9:30 am #

   Na aš tai su ta pačia Google paskyra visur esu užsiregistravęs ir viskas yra susieta

  • rokiskis liepos 16, 2011 11:06 am #

   Kai rašot Google+ žinutę, paspauskit video mygtuką ir ten pasirinkit YouTube – tada parodys vieną iš gražiausių dalykėlių, kur YouTube paieška padaryta geriau, nei pačiame YouTube puslapyje.

 3. Sprandas liepos 16, 2011 11:36 am #

  Čia man labai primena vieno žymaus didmeistrio kalbą, kad Vasiukai taps tarpgalaktinio šachmatų turnyro rengėjai, o Maskva persikels į Vasiukus. O Vasiukiškiai jau buvo ir patikėję 🙂

  • rokiskis liepos 16, 2011 12:02 pm #

   Jūs galėsit pakartoti šitą pačią savo frazę po kokio pusmečio. Tada jau nebebus apie ką ginčytis, nes viskas aiškiai matysis netgi tiems, kas nieko nenori matyti.

 4. ech liepos 16, 2011 1:15 pm #

  Kaip ir gražiai atrodo visas G+ reikalas, o ir su FB jau daug problemų buvo, bet kelios mintys į galvą ateina šiuo momentu..

  Truputį gąsdinančiai atrodo bandymas sujungt tokią krūvą interneto paslaugų į vieną tinklą ir taip padaryt internetinių paslaugų monopolį, kaip Microsoft yra (buvo?) monopolis programinės įrangos rinkoje. Iš efektyvumo pusės tas iš pradžių gal ir neatrodo blogai ir dažnai tokie reiškiniai būna lydimi požiūrio, kad “O gal šį kartą bus viskas gerai!“. Tiesiog kai visam šitam reikale dalyvauja didelis kiekis asmeninės informacijos, man ramiau, kai žinau, jog jei man nepatiks visa kompanijos politika tiek dėl mano duomenų tvarkymo, tiek dėl reklamos ir pan. dalykų, aš galėsiu laisvai iš jų eit lauk ir ieškot kažko geresnio. Tas žinoma įmanoma bus visada, tiesiog pasidaro daug sunkiau iš viso to pasitraukti, kai tai tampa dideliu dalyku. Šitas buvo jau FB, kai nesinori iš ten išeit, nes ten tiesiog yra VISI, o iš Google išeit būtų dar sunkiau, nes turėtum ignoruot ir Gmail ir Youtube ir pan..

  Ir dar viena mintis, kuri dar nesugalvoju kaip smarkiai tinka šitam kontekste, tai kad įdomu kiek visų skirtingų paslaugų sujungimas į vieną tinklą yra naudingas, o kiek tiesiog graži idėja. Man daug maloniau yra turėti atskirą Mp3 grotuvą, GPS navigacijos prietaisą ir atskirą telefoną, o ne visus šiuos dalykus sudėtus į vieną smartphone’ą. Dažnai šiaip ekonomikoj pasireiškia tai, kad geresnė kokybė pasiekiama specialižuojantis ties viena sritim. Idomu kaip bus čia…

  • rokiskis liepos 16, 2011 1:27 pm #

   Taip, monopolis. Apie tai, kad Google tampa monopoliu, kalbama buvo jau prieš kokius 6-7 metus, o dabar bus kalbama vėl, nes akivaizdu, kad čia bus smūgis ne tik Facebook, bet ir visiems, kas papuola.

   Dėl asmeninės informacijos – Google su tuo visada elgdavosi gan korektiškai, skirtingai nuo Facebook, kurių požiūris į vartotojus visada buvo kaip į šiukšles. Tad lyg ir gauname čia pliusą, nepaisant asmens duomenų koncetracijos.

   O dėl sujungimų naudingumo – manau, kad Youtube dar kokius metus liks kaip atskiras interfeisas, kita vertus, Google, kur reikia, pernelyg nesivaržo, uždarinėdama servisus: kažkada buvo Google Video, ar kaip ten vadinosi – ko gero, antras pagal dydį servisas po Youtube. Kai Google nusipirko Youtube, greitai savo servisus uždarė ir suintegravo į Youtube, nesicackindami. Tad išties galime spėlioti. Beje, tamstos pastaba apie specializaciją, kuri duoda išlošimus – labai teisinga.

  • Rimas liepos 16, 2011 6:30 pm #

   “Man daug maloniau yra turėti atskirą Mp3 grotuvą, GPS navigacijos prietaisą ir atskirą telefoną, o ne visus šiuos dalykus sudėtus į vieną smartphone’ą.“
   bobutes pasakos. Ypač tas atskirų devaisų “patogumas“ pasireiškia važinėjant dviračiu ar šiaip karštą vasaros dieną kažkur išėjus pasivaikščiot (tiek savo mieste, tiek užsienyje) – dėvi tik t-shirt, lengvus batus ir šortus su dviem kišenėm pilnom devaisų 🙂
   Nesakau, kad furistams ar taksistams reik pirtk smartphonus vietoj dedikuotų GPS, bet 90% panaudojimo atvejų integruotų smartphonuose devaisų kokybės užtenka. Kad ir kaip skeptiškai aš žiūrėjau į tuos smartphonus (gal dėl to, kad neturėjau pakankamai pinigų), bet turiu pasakyt – prie gero greit priprantama.

Trackbacks/Pingbacks

 1. « Kol kas Google plus tik svečias (Google+ pakvietimai) - rugpjūčio 6, 2011

  […] blogas parašė “Kodėl Google Plus jau laimėjo prieš Facebook“, o vėliau “Apie Google Plus kiek rimčiau“; Kiek linksmiau Arijus parašė apie tai “Kodėl Google+ man patinka labiau už […]

 2. Diaspora – dar vienas socialinis tinklas, tačiau jis mūsų « Rokiškis - spalio 28, 2011

  […] gandas, kad mano aprašytas Google+ tėra tiktai Diaspora tinklo klonas (Google pamėgdžioja geriausius!), nes dauguma visokių […]

 3. Diaspora tarpais čiulpia « Rokiškis - kovo 7, 2012

  […] buvo įkelta į Diaspora tinklą (ir pradžioje jų peržiūra buvo panaši į tą, kuri yra Google+, t.y., atrodė gerai ir padoriai): Nuostabioji Twiggy savo visame […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: